Korkma Oğlum Serhat Önder Belgeseli
Belgesel 07.2017
15 TEMMUZ ŞEHİDİ SERHAT ÖNDER ANISINA BELGESEL

15 Temmuz gecesi Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbeciler tarafından şehit edilen Serhat Önder’in hayatı, “Korkma Oğlum” isimli belgeselle dünyayı dolaşacak. Çekimleri Ankara, Çankırı, Nürnberg ve Suriye İdlip Mülteci Kampı’nda geçen “Korkma Oğlum” belgeselinde annesi, babası, kardeşi, eşi ve Kızılay Genel Başkanı’nın tanıklıklarıyla hem Serhat Önder’in Nürnberg’ten Ankara’ya uzanan hayatı, hem de darbe gecesinde yaşananlar etkileyici bir teknikle ortaya konuluyor. Belgesel televizyon ekranlarına taşınmadan önce festivallere katılıp, 15 Temmuz’a uluslararası arenanın bakışında bir perspektif farkı oluşturmayı hedefliyor.

NÜRNBERG’TEN ŞEHADETE UZANAN BİR HAYAT

Serhat Önder 1975 yılında Kezban ve İsmet Önder çiftinin ilk çocuğu olarak Almanya’nın Nürnberg şehrinde dünyaya geldi. Eşi Canan ile birlikte 2000 yılında ilk evlatları Hilal Elif’i, 2004 yılında ise Aytuğ Nurettin’i kucaklarına aldılar. Çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği Nürnberg’de çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendi, hayatı boyunca hayır çalışmalarının içinde yer aldı. 2014 yılında ise “çocuklarının kaybolmaması için” Türkiye’ye kesin dönüş yaptı ve Türkiye Kızılay Derneği bölge sorumlusu olarak çalışmaya başladı.

Serhat Önder 15 Temmuz akşamı darbe girişimini haber alır almaz eşi ve çocuklarını da yanına alıp Genelkurmay Başkanlığı’na akın eden binlerce kişinin arasındaydı. Yoğun hava bombardımanı esnasında arabadaki eşine ve çocuklarına “Beni burada bekleyin.” diyerek Genelkurmay Başkanlığının önündeki kalabalığa karıştı. Jetlerin alçak uçuşundan korkan oğluna söylediği son söz ise “Korkma oğlum” olmuştu. Darbe girişiminin sabahında eve geri dönmedi. Ailesinin uzun aramaları sonucunda hastanede bulunan Serhat Önder’in göğsünde 16 tane şarapnel parçası vardı.